Glashütte Original - 1-89-02-01-40-50
1-89-02-01-40-50 Senator Cosmopolite White Gold / Rainbow / Alligator / Folding
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | Senator |
| Reference: | 1-89-02-01-40-50 (aka: 1-89-02-01-40-50) |
| Name: | 1-89-02-01-40-50 Senator Cosmopolite White Gold / Rainbow / Alligator / Folding |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Poire |
Description
Introduced in 2020, the Glashütte Original Cosmopolite reference 1-89-02-01-40-50 features a white gold case with 'Rainbow' set bezel. It serves as an example of the customisation options available through the brand.