Glashütte Original - 1-89-02-03-02-64
1-89-02-03-02-64 Senator Cosmopolite Stainless Steel / Silver-Arabic / Synthetic
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | Senator |
| Reference: | 1-89-02-03-02-64 (aka: 1-89-02-03-02-64) |
| Name: | 1-89-02-03-02-64 Senator Cosmopolite Stainless Steel / Silver-Arabic / Synthetic |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Poire |
Description
The Glashütte Original Senator Cosmopolite reference 1-89-02-03-02-64, introduced in 2021, has a Stainless Steel case of 44.00mm, which houses the self-winding caliber 89-02. The dial is Silver.