Glashütte Original - 1-89-02-05-02-70
1-89-02-05-02-70 Senator Cosmopolite Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | Senator |
| Reference: | 1-89-02-05-02-70 (aka: 1-89-02-05-02-70) |
| Name: | 1-89-02-05-02-70 Senator Cosmopolite Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Minimum price
18 220 €
Maximum price
19 773 €
Absolute change
0 €
Opening price
18 523 €
Closing price
18 523 €
Relative change
0,00 %
Description
Introduced in 2021, the Glashütte Original Senator Cosmopolite reference 1-89-02-05-02-70 has a Stainless Steel case of 44.00mm and a Blue dial. Motivation comes from the self-winding caliber 89-02. This movement, with 72-hour power reserve, makes it possible to display the time of day in two time zones at once, freeing the wearer from the need to calculate the time difference. A time zone ring offers a choice of all 35 world time zones currently in use, each of them displayed using an official IATA location code representing an international airport in the relevant time zone.