Glashütte Original - 1-94-03-05-04-50
1-94-03-05-04-50 Senator Tourbillon Edition Alfred Helwig White Gold / Silver / Alligator / Folding
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | Senator |
| Reference: | 1-94-03-05-04-50 (aka: 1-94-03-05-04-50) |
| Name: | 1-94-03-05-04-50 Senator Tourbillon Edition Alfred Helwig White Gold / Silver / Alligator / Folding |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 25 units |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Poire |
Description
The Glashütte Original Senator Tourbillon 'Edition Alfred Helwig' was introduced in 2017. Based on the Senator Tourbillon, this limited edition of 25 pieces features a white gold case and a silvered dial with Roman numerals. It is motivated by caliber 94-03. Ref. 1-94-03-05-04-30 is fitted with an alligator strap with folding clasp. Ref. 1-94-03-05-04-50 is fitted with an alligator strap with shorter folding clasp. Ref. 1-94-03-05-04-01 is fitted with an alligator strap with pin buckle.