Glashütte Original - 1-94-03-06-40-30
1-94-03-06-40-30 Senator Tourbillon White Gold / Paved / Alligator / Folding
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | Senator |
| Reference: | 1-94-03-06-40-30 (aka: 1-94-03-06-40-30) |
| Name: | 1-94-03-06-40-30 Senator Tourbillon White Gold / Paved / Alligator / Folding |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Diamonds |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Poire |
Description
Introduced in 2020, the Glashütte Original Senator Tourbillon reference 1-94-03-06-40-30 features a diamond-set case and matching diamond-set dial. It serves as an example of the customisation options available through the brand.