Glashütte Original - 1-37-02-07-02-35
1-37-02-07-02-35 Seventies Chronograph Panorama Date Yellow / Nubuck / Folding
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | Seventies |
| Reference: | 1-37-02-07-02-35 (aka: 1-37-02-07-02-35) |
| Name: | 1-37-02-07-02-35 Seventies Chronograph Panorama Date Yellow / Nubuck / Folding |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Yellow |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Glashütte Original Seventies Chronograph reference 1-37-02-07-02-35 is was released in 2021 as a limited edition of 100 pieces. This Seventies Chronograph has a Stainless Steel case and a Yellow dial. Reference 1-37-02-07-02-35 is fitted with a nubuck strap and folding buckle. Reference 1-37-02-07-02-55 is identical but fitted with a shorter folding buckle. Reference 1-37-02-07-02-70 is fitted with a stainless steel bracelet.