Glashütte Original - 1-37-02-08-02-62
1-37-02-08-02-62 Seventies Chronograph Panorama Date Blue / Calf / Folding
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | Seventies |
| Reference: | 1-37-02-08-02-62 (aka: 1-37-02-08-02-62) |
| Name: | 1-37-02-08-02-62 Seventies Chronograph Panorama Date Blue / Calf / Folding |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Glashuette Original Seventies Chronograph Panorama Date [WATCH_REF} has a cushion-shaped Stainless Steel case of 40.00 and a Blue dial. This watch is powered by the self-winding caliber 37-02.