Glashütte Original - 1-37-02-09-02-70
1-37-02-09-02-70 Seventies Chronograph Panorama Date Green / Bracelet
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | Seventies |
| Reference: | 1-37-02-09-02-70 (aka: 1-37-02-09-02-70) |
| Name: | 1-37-02-09-02-70 Seventies Chronograph Panorama Date Green / Bracelet |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Minimum price
9 684 €
Maximum price
13 148 €
Absolute change
0 €
Opening price
12 090 €
Closing price
12 090 €
Relative change
0,00 %
Description
The Glashütte Original Seventies Chronograph Panorama Date 1-37-02-09-02-70 was added to the collection in 2022. This watch has a stainless steel case paired with a Green dial with gradient finish.