Glashütte Original - 1-37-02-15-02-50
1-37-02-15-02-50 Seventies Chronograph Panorama Date Turquoise / Alligator / Folding
| Brand: | Glashütte Original |
|---|---|
| Family: | Seventies |
| Reference: | 1-37-02-15-02-50 (aka: 1-37-02-15-02-50) |
| Name: | 1-37-02-15-02-50 Seventies Chronograph Panorama Date Turquoise / Alligator / Folding |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Glashütte Original Seventies Chronograph Panorama Date 1-37-02-15-02-50 was added to the collection in 2023. This watch has a stainless steel case paired with an 'Vibing' Blue dial.