Glycine - 3938.19.LB9B
3938.19.LB9B Glycine Airman Double Twelve Black / Stainless Steel
| Brand: | Glycine |
|---|---|
| Family: | Airman |
| Reference: | 3938.19.LB9B (aka: 393819LB9B) |
| Name: | 3938.19.LB9B Glycine Airman Double Twelve Black / Stainless Steel |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Glycine Airman Double Twelve is a pilot's wristwatch with a rotating & lockable 12-hour bezel. It has a GL 224 movement, based on ETA 2824-2