Glycine - GL0054
GL0054 Airman 44 GMT Automatic Stainless Steel / Blue - Gradient
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 24 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Glycine Airman GL0054, introduced in 2021, features a stainless steel case of 44.00mm, which is crowned by a rotating bezel calibrated for 24 hours. This watch is powered by caliber GL293. The dial is Blue, graduating towards black.