Glycine - GL0058
GL0058 Airman 46 GMT Automatic Stainless Steel / White
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 24 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Glycine Airman GL0058, introduced in 2021, features a stainless steel case of 46.00mm, which is crowned by a rotating bezel calibrated for 24 hours. This watch is powered by caliber GL293. The dial is White.