Graham - 2CCAC.U01A
2CCAC.U01A Chronofighter Oversize
| Brand: | Graham |
|---|---|
| Family: | Chronofighter |
| Reference: | 2CCAC.U01A (aka: 2CCACU01A) |
| Name: | 2CCAC.U01A Chronofighter Oversize |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
Description
The Chronofighter is one of Graham's signature models. It is fitted with a distinct (and oversized!) trigger for the chronograph start/stop mechanism, which with this particular model is made of carbon fiber. This model is furthermore fitted with a black ceramic bezel, while both the dial as well as the strap are blue.