Graham - 2CCAU.B02A
2CCAU.B02A Chronofighter Oversize Black Sahara
| Brand: | Graham |
|---|---|
| Family: | Chronofighter |
| Reference: | 2CCAU.B02A (aka: 2CCAUB02A) |
| Name: | 2CCAU.B02A Chronofighter Oversize Black Sahara |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
Description
The Chronofighter is one of Graham's signature watches. It's most distinctive feature is the oversized trigger for the chronograph start/stop mechanism - with this particular model, it's in carbon. The stainless steel case is furthermore fitted with a ceramic bezel.