Graham - 2CCAU.B12A.K93N
2CCAU.B12A.K93N Chronofighter Oversize Golden Dune
| Brand: | Graham |
|---|---|
| Family: | Chronofighter |
| Reference: | 2CCAU.B12A.K93N (aka: 2CCAUB12AK93N) |
| Name: | 2CCAU.B12A.K93N Chronofighter Oversize Golden Dune |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
Description
The Chronofighter is one of Graham's signature models. It is fitted with a distinct (and oversized!) trigger for the chronograph start/stop mechanism, which with this particular model is made of carbon fiber. This 'Golden Dune' version has a pvd coated case and a black dial with Hindi / Arabic numerals. It is a limited edition of 250 pieces.