Graham - 2CCBK.B15A
2CCBK.B15A Chronofighter Oversize Superlight
| Brand: | Graham |
|---|---|
| Family: | Chronofighter |
| Reference: | 2CCBK.B15A (aka: 2CCBKB15A) |
| Name: | 2CCBK.B15A Chronofighter Oversize Superlight |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Carbon |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The Chronofighter is one of Graham's signature models. It is fitted with a distinct (and oversized!) trigger for the chronograph start/stop mechanism, which with this particular model is made of carbon fiber. With the Superlight version, the case is made of carbon nanotube composite, while the bezel is done in carbon as well. Reference 2CCBK.B15A furthermore features bold yellow accents.