Grand Seiko - SBGR257
SBGR257 Automatic Date Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Grand Seiko |
|---|---|
| Family: | Mechanical |
| Reference: | SBGR257 (aka: SBGR257) |
| Name: | SBGR257 Automatic Date Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.40 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Grand Seiko SBGR257 was introduced with the re-branding of Grand Seiko in 2017. This watch features a stainless steel case with crown guards, and a white dial. It is powered by the self-winding caliber 9S65.