Grand Seiko - SLGH025
SLGH025 Evolution 9 Collection Stainless Steel / Black / Disney 100
| Brand: | Grand Seiko |
|---|---|
| Family: | Mechanical |
| Reference: | SLGH025 (aka: SLGH025) |
| Name: | SLGH025 Evolution 9 Collection Stainless Steel / Black / Disney 100 |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Minimum price
8 350 €
Maximum price
11 150 €
Absolute change
0 €
Opening price
10 286 €
Closing price
10 286 €
Relative change
0,00 %
Description
The Grand Seiko [WATCH_REF} is a 2023 limited edition of 100 pieces commemorating the 100th anniversary of Disney.