Grand Seiko - SBGA231
SBGA231 Spring Drive 200 m Diver's Titanium / Black / Bracelet
| Brand: | Grand Seiko |
|---|---|
| Family: | Spring Drive |
| Reference: | SBGA231 (aka: SBGA231) |
| Name: | SBGA231 Spring Drive 200 m Diver's Titanium / Black / Bracelet |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.20 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
Spring Drive 200 m Diver's SBGA231 was introduced in 2017, when Grand Seiko became a brand of its own rather than a collection within the larger Seiko family. It features a Zaratsu-polished titanium case with a diameter of 44.2mm and a black dial.