Hamilton - H11241810
H11241810 Ardmore Quartz 18.7 Yellow Gold / Janey Bryant
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | American Classic |
| Reference: | H11241810 (aka: H11241810) |
| Name: | H11241810 Ardmore Quartz 18.7 Yellow Gold / Janey Bryant |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 18.70 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Breguet |
Description
The Hamilton Ardmore Quartz H11241810 has a rectangular case of 18,7mm x 27mm with gold pvd plating, which houses a quartz movement in the form of caliber 980.163. The dial is Silver.