Hamilton - H11421814
H11421814 Ardmore Quartz 23.4 Stainless Steel / Silver - Pink
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | American Classic |
| Reference: | H11421814 (aka: H11421814) |
| Name: | H11421814 Ardmore Quartz 23.4 Stainless Steel / Silver - Pink |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 23.40 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Hamilton Ardmore Quartz H11421814 has a rectangular case of 23,4mm x 32mm, which houses a quartz movement in the form of caliber 980.163. The dial is Silver.