Hamilton - H52404130
H52404130 PSR Digital Quartz PVD / Red
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | American Classic |
| Reference: | H52404130 (aka: H52404130) |
| Name: | H52404130 PSR Digital Quartz PVD / Red |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 40.80 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Red |
|---|---|
| Dial Indexes: | Digital |
Description
The Hamilton PSR Digital Quartz H52404130 is a modern take on the original 1970 Hamilton Pulsar watch. Both case and bracelet are PVD-coated stainless steel, while the display is dark Red.