Hamilton - H52414131
H52414131 PSR Digital Quartz Stainless Steel / Green
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | American Classic |
| Reference: | H52414131 (aka: H52414131) |
| Name: | H52414131 PSR Digital Quartz Stainless Steel / Green |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 40.80 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Red |
|---|---|
| Dial Indexes: | Digital |
Description
The Hamilton PSR Digital Quartz H52414131 is a modern take on the original 1970 Hamilton Pulsar watch. Both case and bracelet are stainless steel, while the display is dark Red.