Hamilton - H13321812
H13321812 Boulton Quartz Small Second Medium Stainless Steel / Macaron - Lemon
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 23.50 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Hamilton Boulton Quartz Small Second H13321812 has a barrel-shaped case of 23,5mm x 27,40mm, which houses a quartz movement with small seconds in the form of caliber 980.163.