Hamilton - H13431553
H13431553 Boulton Quartz Small Second Yellow Gold / Silver
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 27.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Hamilton Boulton Quartz Small Second H13431553 has a barrel-shaped case of 27mm x 31,6mm, which houses a quartz movement with small seconds in the form of caliber 980.163.