Hamilton - H13519641
H13519641 Boulton Mechanical Stainless Steel / Blue
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 34.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Hamilton Boulton Mechanical is an Art Deco-style wristwatch with a gently curved tonneau-shape case of 34.5*38mm. With reference H13519641, the case is stainless steel while the dial is Blue. Inside ticks a hand-wound movement in the form of caliber H-50 ND (ND for No Date).