Hamilton - H43311541
H43311541 Broadway Day Date Quartz Steel / Blue
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Hamilton Broadway Day Date Automatic H43311541 has a stainless steel case of 40.00mm, which houses caliber 955.112 - a quartz movement with display for both day and date. The dial is Blue.