Hamilton - H43311735
H43311735 Broadway Day Date Quartz Steel / Grey
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Broadway Day Date Quartz is urban and sporty. The robust 40mm case has a grey dial with verticle stripe detailing and a polished steel index. The quartz movement is waterproofed to 50 meters. The watch is available on either a black leather strap or three-row stainless steel bracelet. REFERENCE: H43311735 CALIBER: 955.122 STRAP REFERENCE: H605.433.100