Hamilton - H43515135
H43515135 Broadway Day Date Automatic Steel / Grey / Bracelet
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Broadway Day Date Automatic is urban and sporty. The robust 42mm case has a grey dial with verticle stripe detailing and a polished steel index. The automatic movement is waterproofed to 50 meters. The watch is available on either a black leather strap or three-row stainless steel bracelet. REFERENCE: H43515135 CALIBER: H-30 STRAP REFERENCE: H605.435.100