Hamilton - H43515875
H43515875 Broadway Day Date Automatic Steel / Black
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Hamilton Broadway Day Date Automatic H43515875 has a stainless steel case of 42.00mm, which houses caliber H-30 - a self-winding movement with display for both day and date. The dial is Black.