Hamilton - H43516731
H43516731 Broadway Automatic Chronograph Steel / Grey
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Broadway Auto Chronograph is urban and sporty. The robust 43mm case has a grey dial with verticle stripe detailing and a polished steel index. The watch features a tachymeter scale and chronograph functions. The automatic movement is waterproofed to 100 meters. The watch is available on either a black leather strap or three-row stainless steel bracelet. REFERENCE: H43516731 CALIBER: H-21 STRAP REFERENCE: H600.435.100