Hamilton - H43725131
H43725131 Broadway GMT Limited Edition 46 Stainless Steel / Black / Bracelet
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Fixed, 24 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Hamilton Broadway Day Date Automatic H43725131 has a stainless steel case of 46.00mm, which is crowned by a ceramic bezel and houses caliber H-14 . This self-winding movement displays a second time zone in 24-hour format. The dial is Black.