Hamilton - H77455360
H77455360 Frogman Auto 41 Stainless Steel / Green / Rubber
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The 2023 Hamilton Khaki Navy Frogman Automatic H77455360 has a stainless steel case of 41.00mm -down from 46mm for the 2022 versions-, with a uniquely shaped crown protector. The dial is Green. Power comes from the self-winding caliber H-10 ND (for No-Date).