Hamilton - H77605135
H77605135 Frogman Auto 42 Stainless Steel / Black / Bracelet
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Frogman Auto was introduced at BaselWorld 2016. Contrary to the 46mm, the 42mm version has a case made of stainless steel that is water resistant up to 300 meters. However, like its bigger brother, it does feature the distinct crown locking device inspired by the Buships Canteen watches of WWII. REFERENCE: H77605135 (black dial and bezel, stainless steel bracelet) CALIBER: H-10 BRACELET REFERENCE: H600.776.136