Hamilton - H77805335
H77805335 Frogman Auto 46 Titanium / Black
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 46.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 1000.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Hamilton Frogman Auto 46mm was introduced at BaselWorld 2016. It pairs a disctinct & modern look with elements of vintage Hamilton watches - particularly the crown locking device, which is inspired by the WWII US Navy Buships watches. The case is made of titanium and water resistant up to 1000 meters. REFERENCE: H77805335 CALIBER: H-10 STRAP REFERENCE: H600.778.100