Hamilton - H38416141
H38416141 Intra-Matic 68 Auto Chrono Stainless Steel / Blue / Mesh
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Intra-Matic |
| Reference: | H38416141 (aka: H38416141) |
| Name: | H38416141 Intra-Matic 68 Auto Chrono Stainless Steel / Blue / Mesh |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Hamilton Intra-Matic 68 Autochrono H38416141 was introduced in 2021. It features a round case of 40mm and a Blue dial with contrasting sub dials. Inside ticks a self-winding caliber H-31 movement.