Hamilton - H38416711
H38416711 Intra-Matic 68 Auto Chrono Stainless Steel / Silver / Strap
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Intra-Matic |
| Reference: | H38416711 (aka: H38416711) |
| Name: | H38416711 Intra-Matic 68 Auto Chrono Stainless Steel / Silver / Strap |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Hamilton Intra-Matic Auto Chrono is a watch inspired by a Hamilton chronograph from 1968. In this modern iteration the case measures 40mm across, whilst holding a self-winding movement with chronograph in the form of caliber H-31. Ref. H38416711 has a silver dial with black counters and a black tachymeter scale. Introduced in 2018, it is 2mm smaller in diameter than the limited edition H38716731 that preceded it.