Hamilton - H38426820
H38426820 Intra-Matic 68 Auto Chrono Janie Briant Today
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Intra-Matic |
| Reference: | H38426820 (aka: H38426820) |
| Name: | H38426820 Intra-Matic 68 Auto Chrono Janie Briant Today |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Hamilton Intra-Matic 68 Auto Chrono H38426820 was introduced in 2021 as part of a series of watches styled by Janie Bryant. It features a round case of 40mm with gold PVD-coating, and a Beige dial. Inside ticks a self-winding caliber H-31 movement.