Hamilton - H38429730
H38429730 Intra-Matic Chronograph H Stainless Steel / Black
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Intra-Matic |
| Reference: | H38429730 (aka: H38429730) |
| Name: | H38429730 Intra-Matic Chronograph H Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2021, the Hamilton Intra-Matic Chronograph H reference H38429730 features a Stainless Steel case of 40.00mm, which houses a hand-wound movement with chronograph (caliber H-51). The dial is Black with contrasting sub dials.