Hamilton - H38436830
H38436830 Intra-Matic 68 Auto Chrono Janie Briant Tomorrow
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Intra-Matic |
| Reference: | H38436830 (aka: H38436830) |
| Name: | H38436830 Intra-Matic 68 Auto Chrono Janie Briant Tomorrow |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Hamilton Intra-Matic 68 Auto Chrono H38436830 was introduced in 2021 as part of a series of watches styled by Janie Bryant. It features a round case of 40mm with gold PVD-coating, and a Black dial. Inside ticks a self-winding caliber H-31 movement.