Hamilton - H38455751
H38455751 Intra-Matic 38 Stainless Steel / Silver
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Intra-Matic |
| Reference: | H38455751 (aka: H38455751) |
| Name: | H38455751 Intra-Matic 38 Stainless Steel / Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Hamilton Intra-Matic reference H38455751 has a Stainless Steel case of 38.00mm, which houses the self-winding caliber 2892-A2. The dial is Silver.