Hamilton - H38465501
H38465501 Intra-Matic 38 Rose Gold / Grey
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Intra-Matic |
| Reference: | H38465501 (aka: H38465501) |
| Name: | H38465501 Intra-Matic 38 Rose Gold / Grey |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2020, the Hamilton Intra-Matic reference H38465501 has a Stainless Steel case with rose gold PVD coating and a diameter of 38.00mm, which houses a self-winding movement in the form of caliber 2892-A2. The dial is Grey.