Hamilton - H38475501
H38475501 Intra-Matic 38 Yellow Gold / Brown
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Intra-Matic |
| Reference: | H38475501 (aka: H38475501) |
| Name: | H38475501 Intra-Matic 38 Yellow Gold / Brown |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Hamilton Intra-Matic reference H38475501 has a Stainless Steel case of 42.00mm with yellow gold PVD-coating, which houses the self-winding caliber 2892-A2. The dial is Brown.