Hamilton - H38716731
H38716731 Intra-Matic 68 Auto Chrono Stainless Steel / Black / Strap
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Intra-Matic |
| Reference: | H38716731 (aka: H38716731) |
| Name: | H38716731 Intra-Matic 68 Auto Chrono Stainless Steel / Black / Strap |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 1968 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Hamilton Intra-Matic 68 Autochrono was introduced slightly prior to BaselWorld 2017. Taking cues from a number of late 1960's chronographs -most notably the Chrono-Matic- , it features a classical round case (42mm), a pair of pump pushers, and a reverse panda dial. It is powered by the self-winding caliber H-31.