Hamilton - H38735501
H38735501 Intra-Matic 42 Yellow Gold / Brown
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Intra-Matic |
| Reference: | H38735501 (aka: H38735501) |
| Name: | H38735501 Intra-Matic 42 Yellow Gold / Brown |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2020, the Hamilton Intra-Matic reference H38735501 has a Stainless Steel case with yellow gold PVD coating and a diameter of 42.00mm, which houses a self-winding movement in the form of caliber 2892-A2. The dial is Brown.