Hamilton - H32215890
H32215890 Jazzmaster Open Heart 36 Stainless Steel / MOP
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H32215890 (aka: H32215890) |
| Name: | H32215890 Jazzmaster Open Heart 36 Stainless Steel / MOP |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
Introduced in 2023, the Hamilton Jazzmaster Open Heart reference H32215890 has a Stainless Steel case with a diameter of 36.00mm. The White mother-of-pearl dial is partially openworked to reveal parts of its self-winding caliber H-10 ND [No Date] movement.