Hamilton - H32275890
H32275890 Jazzmaster Lady Auto 30 Stainless Steel / MOP
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H32275890 (aka: H32275890) |
| Name: | H32275890 Jazzmaster Lady Auto 30 Stainless Steel / MOP |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 30.00 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Hamilton Jazzmaster Lady Auto H32275890 has a stainless steel case of 30.00mm. This watch is powered by caliber 2861, a self-winding movement with central seconds and date. The dial is White mother-of-pearl.