Hamilton - H32311135
H32311135 Jazzmaster Lady Quartz 34mm
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H32311135 (aka: H32311135) |
| Name: | H32311135 Jazzmaster Lady Quartz 34mm |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The simple, unassuming style of the Jazzmaster Lady creates an image of grace, poise and class. Available in 27mm, 30mm and 34 mm case size, these Quartz timepieces are offered in varying bracelet and strap colors and styles. Dials are available in black, white and mother of pearl with several models offering the option of diamond accents. Ref. H32311135 has a black dial and a stainless steel bracelet.