Hamilton - H32351135
H32351135 Jazzmaster Lady Quartz 34 Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H32351135 (aka: H32351135) |
| Name: | H32351135 Jazzmaster Lady Quartz 34 Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The simple, unassuming style of the Jazzmaster Lady creates an image of grace, poise and class. Available in 27mm, 30mm and 34 mm case size, these Quartz timepieces are offered in varying bracelet and strap colors and styles. Dials are available in black, white and mother of pearl with several models offering the option of diamond accentts. Caliber 955.412 or F05.111 depending on year of production