Hamilton - H32351145
H32351145 Jazzmaster Lady Quartz 34 Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | Hamilton |
|---|---|
| Family: | Jazzmaster |
| Reference: | H32351145 (aka: H32351145) |
| Name: | H32351145 Jazzmaster Lady Quartz 34 Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The simple, unassuming style of the Jazzmaster Lady creates an image of grace, poise and class. Available in 27mm, 30mm and 34 mm case size, these Quartz timepieces are offered in varying bracelet and strap colors and styles. Dials are available in black, white and mother of pearl with several models offering the option of diamond accents.